e-mail    
 

AB Hotel
Acarlar Gölü
Agva
Amasya
Antalya Şel.
Antarktika
Assos
Borçka - Şavşat
Bordeaux
Bozcaada
Burgazada
Cezayir
Costa Farilya
Çağlayanlar
Çamaltı Tuzlası
Çığlıkara
Dalış Turları
. Avustralya
. Endonezya-Papua
. Endonezya-Walea
. Galapagos
. Honduras
. Komodo
. Maldivler
. Meksika
. Mikronezya
. Tayland
Düden
Dünyanın Renkleri
. Mali
. Myanmar
. Sicilya
. Toskana
Erciyes
Galata Kulesi
Galata Mevlev.I
Garipçe
Galata Mevlev.II
Gölyazı
Halfeti'den Hasankeyf'e
Ilgaz
Jeoparklar
Kaklık Mağarası
Kapıdağ Y.
Karaköy
Kastamonu
Kızıldeniz
Konya
Korfu Adası
Kumluca
Kuzguncuk
Loire Vadisi
Marmara Adası
Mersin
Mısır'ın Gizemi
Nice
Özbekistan-Darvaz
Palamutbükü-I
Palamutbükü-II
Piramitler
Prag
Prens Adaları
Rio
Sanaa
Santorini
Santorini
Sao Paulo
Sarıkamış
Sinop
Sultanahmet
Turkuaz Ada
Türkiye Kumsalları
Urla
Van
Yeditepe Nerede?
Yenice
  Ana Sayfa Yelken Su Altı Denizcilik Toplumsal Hobiler
 
  Ayın Güzeli
Bağlar
Denizci Dili
Faydalı Bilgiler
Püf Noktası
Resim Galerileri

 

 Gezelim Görelim  

  Anadolu'da Bir Kış Masalı Erciyes                                                     Melih Uslu

 

Erciyes Kayak Merkezi, Uludağ ve Kartalkaya ile kıyaslandığında daha mütevazı olanaklara sahip olsa da, çok daha ekonomik bir seçenek. Her seviyeye uygun geniş pist seçenekleri ve konforlu tesisleriyle kayak tutkunlarının yeni gözdesi olan Erciyes Dağı'nda, Kapadokya'nın eşsiz kıvrımlarını kuşbakışı izleme şansınız da var. 

Geçtiğimiz yıl kış tatilini Erciyes Kayak Merkezi'nde geçiren arkadaşım, yanımıza üç şey almanız yeterli olacak demişti: Kredi kartları, şık elbiseler ve rehavet duygusu! Kayak merkezleri konusunda uluslararası tecrübeye sahip olan arkadaşımın önerisine uyarak, güneşli ama soğuk bir İstanbul sabahı Kayseri'ye doğru yola koyuluyoruz. Bir saat 25 dakikalık rahat bir uçuşun ardından, tarih boyunca Kapadokya bölgesinin başkenti olarak anılan Kayseri ile tanışıyoruz. Orta Anadolu bozkırlarının doğusuna, Türkiye'nin en yüksek dağ silsilesine ev sahipliği yapan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Platosu'nun batısına kurulan kentte ilk gözümüze çarpan, dorukları üç mevsim karlı Erciyes Dağı oluyor. Kayak tutkunlarının son yıllardaki favorisi Erciyes'e tırmanmadan önce birkaç saatlik bir gezi ile Kayseri'yi tanımaya karar veriyoruz. Havaalanını şehir merkezine bağlayan beş kilometrelik asfalt yol bizi, beklemediğimiz kadar büyük ve modern bir kente ulaştırıyor. Kentin simgesi olan Erciyes Dağı'nın eteklerindeki uçsuz bucaksız Kayseri Ovası, planlı bir yerleşimin kurulmasına olanak sağlamış. Karşılıklı ağaçların sıralandığı upuzun caddeler, pırıl pırıl yüksek apartmanlar, bakımlı park ve bahçeler, büyük metropolleri aratmayan çok katlı alışveriş merkezleri, şık restoran ve kafeler eşliğinde kentin kalbi ve tarihi merkezi Cumhuriyet Meydanı'na ulaşıyoruz. Bisiklet trafiğinin her yerde rastlanılamayacak kadar yaygın olması dikkat çekici. Park edilmiş pek çok bisikletin sıralandığı meydanın en eski ve görkemli yapısı olan Kayseri Kalesi, Selçuklular tarafından inşa edilmiş.

Danişmendoğulları Beyliği'nin başyapıtı olarak kabul edilen 12'nci yüzyıl tarihli Ulu Camii başta olmak üzere çoğu Ortaçağ İslam yapısı olan türbe ve kümbetleri gördükten sonra Arkeoloji ve Şehir Müzeleri'ne uğrayıp kentin dünü ve bugünü hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Kayseri Kalesi çevresindeki tarihi kapalı çarşılarda Anadolu'nun çeşitli yerlerinden getirilen yöresel peynirlerden geleneksel giysilere, baharattan rengarenk kilimlere binlerce çeşit ürünün arasında sevdiklerimize hediyelikler seçiyoruz. Kent gezisini yöresel mutfağın seçkin lezzetleri olan bamya çorbası, Kayseri mantısı, bir hamur yemeği olan şebit yağlaması, mantarlı ve kuzu etli köy tavası, pastırma ve cevizli çemen ile tamamlayıp bize uzaklardan göz kırpan Erciyes Dağı'na doğru yola koyuluyoruz.

 

İçinden Ateş Fışkıran Dağ

Kayseri Havaalanı'na 30, şehir merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Erciyes Kayak Merkezi'ne ulaşmak için Hisarcık kasabası üzerinden Tekir Yaylası istikametine yöneliyoruz. Sönmüş bir volkanik dağ olan Erciyes'in karlı zirvelerine doğru yükseldikçe, dümdüz bir çarşafı anımsatan Kayseri Ovası ayaklarımızın altına seriliyor. Yükseklik 1.000 metreyi geçtiğinde, Kapadokya Vadisi'nin eşsiz kıvrımları belirginleşmeye başlıyor. Karlı tepelere kurulmuş ahşap çoban kulübeleri, keçi sürüleri ve irili ufaklı pınarlar eşliğinde ilerliyoruz. Erciyes Kayak Merkezi'nin bulunduğu Tekir Yaylası'na doğru baktığımızda, kartpostallara özgü dağ manzaraları görüyoruz. Erciyes'in her açı değişiminde görünümü farklılaşan bin bir yüzlü bir dağ olduğunu ona yaklaştıkça anlıyoruz. 1500'lü metrelerden sonra kar ve buz ciddi biçimde kendini hissettirse de; belediyenin titiz çalışmaları sayesinde yol, kış boyunca açık tutuluyor. Yine de özel otomobili ile yola çıkacak olanların zincir takması zorunlu. Yaklaşık 1,5 saatlik zevkli bir yolculuktan sonra, kayak merkezine ulaşıyoruz. Otomobilden iner inmez ayağımın altındaki karın soğukluğunu hissederken, bir zamanlar Erciyes'in yanardağ olduğuna inanmakta güçlük çekiyorum. 3917 metre yüksekliğindeki Erciyes'ten püsküren lavlar, Kapadokya'nın doğa harikası peri bacalarını oluşturmuş. Başına beyaz taç takmış zarif bir hanımefendiyi andıran dağın eteklerinde gizlediği antik çağın görkemli kenti Mazaka'da bulunan altın ve bakır sikkelerde Erciyes, içinden ateşler fışkıran bir dağ olarak tasvir edilmiş.

 

Kayakçıların Yeni Gözdesi

Kayseri'de hava sıcaklığı 5 derece iken Erciyes Dağı'nda -1'e düşüyor. Ancak, havanın açık ve nemsiz olması, kar kalitesinin bozulmamasının yanı sıra; soğuğun az hissedilmesini sağlıyor. Gelelim kayak merkezine! Erciyes Dağı; uzun kış mevsimi, kolay yapışmayan yumuşak karı, geniş pist seçenekleri ve konforlu turistik tesisleri ile kayak tutkunlarının Türkiye'deki yeni gözdesi. Erciyes'i ayrıcalıklı kılan özelliklerden biri de, kayak pistlerinin açık havalarda Kapadokya Vadisi'ni bile görecek kadar panoramik bir bakış açısına sahip olması. Geniş bir alana yayılan merkezin en alçak noktası, 2200; en yükseği ise 3300 metre yükseklikte bulunuyor. Üç ana pistin her biri kayak turları, snowboard, summer skiing ve heli-skiing için son derece elverişli. Pistlerin dışındaki arazide, diğer kış sporlarını deneme imkanı mevcut. Erciyes'in sunduğu ayrıcalıklardan biri de kar raftingi. Hafta sonları düzenlenen aktiviteler kapsamında rafting botlarıyla, 2900'lü metrelerden kilometrelerce aşağı kayılarak, çılgın aktiviteler düzenleniyor. En uzunu 2250 metre olan pistlerin toplam uzunluğu ise 12 kilometreyi buluyor. Kayak merkezinde, Avrupa'daki benzerlerini aratmayacak bir alt yapı kurulmuş, 1 teleferik, 5 mekanik tesis (2 teleski ve 3 telesiyej), 7 T bar, 300 ve 600 metre uzunluğunda iki mini lift, acil ilk yardım merkezi, 1 mobil klinik ve 1 kar temizleme aracı kayakçıların hizmetinde. Ayrıca, olası bir kaza durumuna karşı, profesyonel arama kurtarma ekipleri 24 saat görevinin başında bekliyor.

Erciyes'in en uzun iki mekanik tesisinden biri olan Chair lift tipindeki Zümrüt 1, tam 1530, Zümrüt 2 ise 1570 metre uzunluğunda. 1500 metre uzunluğundaki First Lift, Second Lift ile birleşerek, pisti 1400 metre daha uzatma şansı sunuyor. Üstelik her iki pistin sonuna konumlanmış kafeteryalarda sıcak bir mola vermek de cabası. Ayrıca 200 metre uzunluğundaki Dedeman Lift, kayağa yeni başlayanlar için uygun bir pist özelliği taşıyor. Modern liftlerin hepsi, kayak pistlerine hızlı ve rahat bir çıkış imkanı sağlıyor. Sert kara ikliminin belirgin özelliklerini taşıyan Erciyes'te kayak pistleri, güney ve batı yönlü rüzgârların etkisinde kalıyor. Zaman zaman güçlü rüzgarların etkisinde kalan kayak merkezinde kaliteli toz kar dengeli yayılamasa da, yüksek irtifadan dolayı kar uzun süre erimeden kalabiliyor. En ideal parkurlar, Ana Doruk çevresi ile Üçker Çanağı'nda bulunuyor.

 

İki Günlük Eğitim Yeterli

Peki, kayak yapmak nasıl bir duygu? Hayatında ilk kez kayak deneyimi yaşamış biri olarak, yaşadıklarımı aktarayım. Önce, tamamı Avrupa'dan ithal edilen su geçirmez renkli kumaştan yapılmış özel bir eşofman giyiyorsunuz. Kayak paletlerine monte edilen sert plastikten yapılmış çizmeler, eldiven, başlık ve kar gözlüğüyle ekipmanınız tamamlanıyor. Ellerinizdeki balonlardan destek alarak bir astronot edasıyla, düz bir alana geliyorsunuz ve ilk denemeleriniz başlıyor. İki saatlik eğitim sonunda, 10 metrelik alanlarda kaymayı başarıyorum. İlk anda çok yavaş bir hızla kaysanız bile, kendinizi uçuyormuş gibi hissedeceksiniz. Kayak eğitmenlerinin sözlerine bakılırsa, kolay parkurlarda kaymak için iki günlük eğitim yeterli. Aralık ayı başından itibaren, nisan sonuna kadar kayak yapılabilen Erciyes, her seviyeye uygun parkur seçeneklerine sahip. Eğer kayak takımlarınız yoksa veya taşımak istemezseniz, her türlü kayak malzemesini ister kiralayabilir isterseniz satın alabilirsiniz.

 

Ekonomik Seçenek

Kayak merkezinde konaklama, yemek ve eğlence açısından hiçbir eksik göze çarpmıyor. Dedeman Ski Resort

Otel, her türlü konforun düşünüldüğü 49 standart, 4 süit odası, restoran ve bar seçeneklerinin yanı sıra; iyi ısıtılmış kapalı yüzme havuzu, sauna ve Türk hamamı, toplantı ve konferans salonları, bilardo ve uydu sistemli televizyon odası ile konuklarının hizmetinde. Otelin A la Carte Restaurant'ı, Erciyes'in en lüks restoranı aynı zamanda. Türk ve Fransız mutfağından seçme lezzetlerin yanı sıra, Kayseri'nin özgün yemeklerini de bulmanız mümkün. Erciyes'te bulunan bir diğer konaklama mekânı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Sosyal Tesisleri. Daha çok kayak tutkunlarını ağırlayan tesis, 24 odalı bir dağ evi görünümünde.

 

Kayseri Rehberi

Ulaşım

THY'nin İstanbul'dan Kayseri'ye direkt uçuşları bulunuyor. Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri Havaalanına 30, şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta. Hisarcık kasabası üzerinden Tekir Yaylası istikametine doğru devam ediliyor.

Konaklama

Dedeman Ski Resort Otel Tel: 0352-342 2116

Gençlik ve Spor il Müdürlüğü Sosyal Tesisleri Tel: 0352-342 2031

Gezilecek Yerler

Kayseri'ye kadar gelmişken UNESCO tarafından dünya kültür mirası kabul edilen Kapadokya'ya mutlaka uğramanızı, hiç değilse hızlı bir turla Uçhisar, Ortahisar, Sinasos ve Kızılçukuru gezdikten sonra Ürgüp'te yöresel şaraplar eşliğinde geleneksel bir akşam yemeği yemenizi öneriyoruz. Kent ve iş stresinin çok uzağında, unutamayacağınız bir kış tatili yaşadığınızı en çok o zaman anlayacaksınız. Kayseri'ye gidince civar kasabalarda yer alan şelaleri de ziyaret edin. Kayseri'ye 107 km. uzaklıkta, Yahyalı ilçesinin 76 km. güneyinde yer alan Kapuzbaşı Takım şelaleleri, Yerköprüler ve Yeşilköy şelalesinin özellikle ziyaret edilmesi önerilir. Kayseri'nin güneyinde Develi Yahyalı Yeşilhisar ilçelerinin oluşturduğu bir üçgen içinde barındırdığı yüzlerce kuş nedeniyle 1988'de Orman Bakanlığı tarafından Milli Park ilan eden Sultan Sazlığı (Kuş Cenneti) bir diğer doğa harikası...

El Sanatları

Kayseri'de el sanatları son derece gelişmiştir. El sanatları arasında halıcılık, kilimcilik, taş işlemeciliği, ahşap oymacılığı, demircilik ve kadınların yaptıkları dantel, işleme, makrame, mekik oyaları, iğne oyaları başta gelir. Yahyalı ve Bünyan halıları motif özelliği, dokuma şekli ve düğüm sayısı ile her yerde tanınıyor. Motifleriyle isimlendirilen Yahyalı halıları, çiftayak, dabazlı, stilize karpuz, yarım, çeğel, madalyon, çerçeveli madalyon, pıtrak ve camili ayak adı ile tanınırlar. Renk olarak gri, açık yeşil, kahverengi, kırmızı, mavi, açık mavi, lacivert gibi renkler kullanılır. Ayrıca Kayseri ve yöresinde dokunan kilimler de ayrı bir özellik gösterir. Desen zenginliği, renk özelliği ile diğer yöre kilimlerinden ayrılır. Kilimlerin yanında aynı tezgahlarda cicim ve zililer de dokunmaktadır.

 

    Yazı:              Melih Uslu   
   
Fotograflar:  Barış Hasan Bedir

 

    Kaynakça:
  
Sea Life  Ocak - 2005

 

Melih Uslu ve
Barış Hasan Bedir'e teşekkürlerimizle

Denizce